ogród z altaną

Wraz z nadejściem wiosny coraz większa liczba osób stara się przebywać na świeżym powietrzu, aby cieszyć się słońcem i wysokimi temperaturami. Doskonałym miejscem na odpoczynek i relaks dla całej rodziny jest przydomowy ogród, który – bez względu na wielkość – może pełnić funkcję spokojnego azylu, chroniącego przed codziennym zgiełkiem. Dobrze zagospodarowany ogród staje się miejscem, w którym można nie tylko wypić poranną kawę, ale także poczytać książkę, spotkać się z przyjaciółmi, pobawić z dziećmi czy po prostu miło spędzić czas. Jednak aby ogród był doskonałym miejscem do relaksu, warto zadbać o jego odpowiednią aranżację – i to zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na podstawowe elementy ogrodu, takie jak rośliny, nawierzchnia, meble ogrodowe, oświetlenie, dekoracje i jego wyposażenie. Tak urządzony ogród może być miejscem, w którym pobyt będzie prawdziwym odpoczynkiem.

Urządzanie przydomowego ogrodu

Urządzając domowy ogród należy przede wszystkim zadbać o jego estetyczny wygląd. Popołudniowy lub weekendowy relaks będzie znacznie milszy w otoczeniu bujnej roślinności, która da namiastkę wiosennej łąki. Wybór roślin do ogrodu jest kwestią indywidualną – można je posadzić bezpośrednio w ziemi lub w ozdobnych donicach, które nadadzą ogrodowi dekoracyjnego charakteru. Przy dużej powierzchni przydomowej przestrzeni można pokusić się o posadzenie iglaków bądź innych drzewek, które w upalny dzień przyniosą cień i ochłodę. Równie ważnym elementem ogrodu jest także jego nawierzchnia – w tym przypadku lepiej zrezygnować z trawy (która zostanie szybko zadeptana) na rzecz żwiru, betonu, kamienia bądź cegły. Dodatkowo warto urozmaicić nieco ogrodową przestrzeń i umieścić w niej dekoracyjne fontanny, oczka wodne, murki, ścianki, rzeźby, poidełka i inne ogrodowe dekoracje. Jednocześnie należy pamiętać o zachowaniu rozsądnego umiaru i dostosowaniu wszelkich elementów do ogólnego charakteru ogrodu.

Wyposażenie przydomowego ogródka

Przydomowy ogród – oprócz funkcji czysto estetycznej – powinien też pełnić funkcję praktyczną. Dlatego urządzając ogrodową przestrzeń należy zadbać o jej właściwe wyposażenie. Pierwszym krokiem będzie zakup mebli ogrodowych, których rodzaj i styl powinien być uzależniony od indywidualnych upodobań i charakteru ogrodu. Dla niektórych rodzin wystarczy stół i kilka krzeseł, dla innych niezbędna jest duża ilość mebli, a jeszcze inne dobrze czują się w całkowicie wyposażonej przestrzeni. W przypadku dużej powierzchni ogrodu dobrym rozwiązaniem będą altany ogrodowe, które umożliwią odpoczynek i rodzinne przyjęcia zarówno podczas upałów, jak i opadów deszczu. Nieco bardziej rozbudowaną wersją altanek są domki ogrodowe, w których można przechowywać narzędzia, meble czy nieużywane w danej chwili wyposażenie. Dodatkowo domki ogrodowe mogą pełnić także funkcje estetyczne, gdyż właściwie dobrane niewątpliwie podkreślą urok i charakter ogrodu. W przypadku rodzin z dziećmi niezbędne są wszelkie elementy służące pociechom do zabawy – na przykład drewniane place zabaw, huśtawki czy piaskownice. Wygodnym wyposażeniem ogrodu są także hamaki, leżaki bądź bujane fotele, które pozwalają na błogie lenistwo. Natomiast osoby chcące organizować w ogrodzie przyjęcia powinny dodatkowo zdecydować się na grille, kominki lub zabudowane ogniska.

domek drewniany

Przydomowy ogród może stać się pięknym i niezwykle funkcjonalnym miejscem wypoczynku. Bez względu na wielkość ogrodu warto zadbać o jego odpowiednie urządzenie – tak aby spędzanie w nim czasu było przyjemne i relaksujące.