medytacja

„Rozluźnij ciało, oddychaj spokojnie, kontroluj wdech i wydech, skoncentruj się na czubku swojej głowy… „ w taki sposób wyciszamy nasz umysł, oczyszczamy się z negatywnych emocji, relaksujemy ciało, uspokajamy emocje. To medytacja, która jest nieodłącznym elementem religii Wschodu, ale nie tylko. Odmawianie różańca również jest pewną formą medytacji, inną, jednak również wymaga koncentracji, jest spotkaniem z Bogiem, istotą, którą możemy poczuć, jednak jej nie zobaczymy.

Rozmyślanie, zagłębianie się w myślach”

Medytacja to słowo, które pochodzi z języka łacińskiego, meditatio oznacza zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł. To wprowadzanie się w odmienny stan świadomości, jednak mnogość technik znacznie szerzej pozwala nam rozumieć to pojęcie. Istnieją praktyki medytacyjne, które polegają na ćwiczeniu umysłu, zwiększeniu wewnętrznej energii siły życiowej, a także są one stosowane w celach terapeutycznych. Medytacja jest także formą samodoskonalenia, wpiera rozwój koncentracji, pozwala wyzwolić się z negatywnych uczuć i emocji. Jej celem jest osiągnięcie wewnętrznego spokoju i harmonii, odkrycie w sobie niewyczerpalnych źródeł energii, uświadomienie sobie, że nasza wewnętrzna siła jest na tyle duża, że jesteśmy w stanie przezwyciężać wszystkie trudności.

Medytacja zmienia życie człowieka

Dzięki medytacji możemy dostrzec więcej. Koncentrując się na każdej czynności, decyzji i kroku, jaki stawiamy, jesteśmy bardziej świadomi swoich czynów. Zyskujemy kontrolę nad własnym życiem. Panujemy nad swoim ciałem, myślami i emocjami, co przekłada się na efektywniejszą komunikację z ludźmi. Otwiera się nasz umysł, nic go nie blokuje, nic mu nie przeszkadza, szybciej i skuteczniej przyswajamy wiedzę. Medytacja pozwala stać się niezależnym człowiekiem. Osiągamy stan harmonii – sami! To od nas zależy, czy będziemy szczęśliwi, jak będzie wyglądał nasz dzień, co nam on przyniesie, ponieważ sami decydujemy, jak dużo i co będziemy z niego czerpać.

Współcześnie medytacja wykorzystywana jest również jako forma terapii. Regularne stosowanie technik medytacyjnych wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia człowieka. Jest polecana w leczeniu stanów depresyjnych, przy wysokim ciśnieniu, migrenowych bólach głowy i arytmii serca.

Medytacja transcendentalna wprowadza nas w stan głębokiego odprężenia i relaksu

Jedną z odmian medytacji jest medytacja transcedentalna. Jest wyjątkowa nie tylko ze względu na sposób, w jaki się ją praktykuje, ale również doskonałe efekty, jakie dostrzegalne są już po pierwszej sesji. Medytacja transcedentalna odpręża ciało, relaksuje, wycisza i wprowadza człowieka w stan maksymalnego spokoju. Polega ona na wolnych wdechach i wydechach, którym towarzyszy wymawianie sylab będących elementem praktyki duchowej. Nazywane są one mantrą, a jej powtarzanie zgodnie z wierzeniami wyznawców buddyzmu i hinduizmu ma pomóc opanować umysł.

medytacja transcendentalna

Medytacja transcedentalna wymaga nauki i praktyki. Organizowane są kilkustopniowe kursy obejmujące ćwiczenia oddechowe, medytację i naukę jogi. Już przyswojenie podstaw umożliwia wprowadzić swoje ciało i umysł w stan relaksu i nieznanego dotąd spokoju.