okulary przeciwsłoneczne

Na półkach sklepowych dostępnych jest bardzo wiele modeli okularów przeciwsłonecznych, dlatego też wybranie najlepszej pary nie jest prostym zadaniem. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom i poradom dowiedzą się Państwo na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę.

Rozmiar okularów przeciwsłonecznych ma znaczenie

Okulary przeciwsłoneczne najczęściej występują w uniwersalnych rozmiarach, ale nie oznacza to wcale, że wybranie odpowiedniego rozmiaru jest łatwe. Problemy pojawiają się zwłaszcza przy zakupach online, gdzie oczywiście nie ma możliwości przymierzenia interesującej nas pary. Większość producentów oferuje nie tylko modele męskie i damskie, ale również okulary dla dzieci w każdym przedziale wiekowym. Jeżeli chodzi o kształt okularów, to należy dopasować je do kształtu twarzy – sugeruje optyk z salonu optycznego Nowicki w Opolu.

Jaki styl okularów?

Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest oczywiście styl okularów przeciwsłonecznych. W obecnym sezonie największym zainteresowaniem cieszą się lustrzanki, czyli okulary z charakterystycznymi soczewkami, które do złudzenia przypominają lustro. Godne polecenia są także pilotki (aviatory), kocie oczy oraz lenonki, które po dłuższej przerwie powracają do mody.

Kolor szkła

Większość renomowanych producentów oferuje okulary przeciwsłoneczne ze szkłami zabarwionymi na fioletowo albo brązowo. Pamiętać należy o tym, że kolor szkła nie ma żadnego wpływu na poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Niestandardowe barwy szkieł, mogą jednak wpłyną na postrzeganie, dlatego też nie jest to najlepsza propozycja dla kierowców.

Wysokiej jakości materiał

Okulary przeciwsłoneczne produkowane są zazwyczaj z plastiku, metalu albo poliwęglanu. Najbardziej łamliwe są plastikowe modele, z kolei największą trwałością mogą pochwalić się metalowe oprawki. Ich największą wadą jest oczywiście waga, dlatego też nie cieszą się one zbyt dużym zainteresowaniem. Osoby, które poszukują idealnego kompromisu pomiędzy wytrzymałością i wagą powinny postawić na poliwęglan.

Jak dobrze wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Wybierając nowe okulary przeciwsłoneczne należy zwrócić uwagę także na zdrowie oczu. Jednym z najważniejszych elementów przy wyborze okularów jest jakość zastosowanych filtrów UV. W dużej mierze to właśnie od mocy filtrów zależy ilość pochłanianych promieni słonecznych. Godne polecenia są okulary oznaczone UV400, które zapewniają 100% ochronę przed słońcem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na okulary, które posiadają stosowne atesty UE. Dla kierowców i osób uprawiających sporty zimowe dobrym wyborem są okulary z polaryzacją.