sałatka owocowa

W dobie Internetu natłok informacji o zdrowym żywieniu jest przytłaczający. Osobom chcącym dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, czasami trudno jest wyłowić z tego gąszczu informacji to, co jest prawdziwe. Aby nie błądzić i co miesiąc nie zmieniać „nawyków” żywieniowych, najlepiej wybrać się do dietetyka.

Dietetyk skupiający się na konkretnym człowieku

Na stronach internetowych znaleźć można dużo wiedzy potocznej i informacji od ludzi, którzy tak naprawdę nie są specjalistami, a udzielają dobrych rad. Oczywiście czasami są to rady prawdziwe, ale zdarzają się też takie kompletnie odbiegające od rzeczywistości. Jeśli chodzi o własny organizm i zdrowie nie warto więc ryzykować. Lepiej zdać się na opinię osoby, która skończyła studia i może przedstawić konkretne certyfikaty. Profesjonalny dietetyk nie będzie dawał wskazań ogólnych, ale skupi się na konkretnym organizmie i to do niego będzie dopasowywał system zdrowego żywienia. To jest właśnie główna różnica: na stronach internetowych, nawet tych najbardziej wiarygodnych, zalecenia są ogólne. Nie skupiają się one na różnicach indywidualnych, a każdy człowiek jest przecież trochę inny. I tak na przykład piramida żywieniowa może zalecać picie mleka, a niektóre osoby mają nietolerancję laktozy – wtedy pojawia się u nich problem, jak postępować i co jeść. Zdrowa dieta, gdy uwzględni się indywidualne potrzeby i schorzenia zdrowotne, u każdej osoby może oznaczać trochę co innego. Dietetyk często zleca badania, przeprowadza wywiad i dopiero później formułuje konkretne zalecenia dietetyczne.

dietetyk

Dlaczego warto skorzystać z usług dietetyka?

Usługi dietetyka mogą przynieść w życiu każdej osoby wiele wymiernych korzyści. Można wymienić wśród nich:

 • Możliwość wykonania analizy składu ciała, to znaczy: zawartości wody w organizmie, tłuszczu, mięśni w kilogramach i procentach.
 • Określenie normy (wagi i składu ciała), w której osoba danej płci, w danym wieku i o konkretnym wzroście powinna się utrzymywać.
 • Poznanie prawdziwych informacji na temat tego, na czym polega zdrowe odżywianie.
 • Zalecenie przez dietetyka indywidualnej diety i ćwiczeń.
 • Poznanie własnego organizmu, śledzenie zmian proporcji między składowymi ciała.
 • Wyłączenie z diety produktów bardzo nielubianych co sprawia, że nie stanie się ona przykrą powinnością.
 • Określenie wielkości porcji i skomponowanie posiłków w odpowiednich proporcjach.
 • W razie choroby: dobranie żywienia, które wspomoże leczenie.
 • Zwiększenie motywacji do wprowadzenia zdrowego odżywiania w swoim życiu (dzięki rozmowom i spotkaniom z dietetykiem).
 • Wykształcanie w sobie odpowiednich nawyków żywieniowych i otrzymanie wskazówek dotyczących tego, jak utrzymać efekty diety.
 • Oszczędność czasu związana z tym, że nie trzeba myśleć, co przygotować na konkretny posiłek: specjalista wskaże konkretne dania, czasem także listę zakupów.

Skorzystanie z usług dietetyka pozwala na wprowadzenie w swoim życiu korzystnych, a co najważniejsze – długofalowych zmian. Oczywiście zdrowe odżywianie pozwala schudnąć, ale porady fachowca stają się przede wszystkim sposobem działania przez dłuższy czas, pozwalając na zachowanie zdrowia całego organizmu przez długie lata.

dieta warzywa