depresja - pomoc psychologa

W życiu każdego z nas zdarzają się gorsze dni, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Problem pojawia się wówczas, jeśli złe dni wydłużają się do tygodni i miesięcy. Gdy pojawiają się dodatkowo inne zaburzenia psychiczne czy też pojawia się depresja, warto zasięgnąć porady specjalisty. Nie zawsze jesteśmy bowiem w stanie poradzić sobie z trapiącymi nas problemami, co niestety przyczynia się w dużym stopniu do obniżenia jakości naszego życia. Gdy sytuacje zaczynają nas przerastać, psycholog jest osobą, która może nam pomóc. Po czym zatem poznać, że potrzeba jest terapia?

Kiedy potrzebna będzie terapia u psychologa?

Nerwica, lęk, depresja czy też inne trudności emocjonalne to znaki ostrzegawcze, których nie powinniśmy bagatelizować. Osoby żyjące w ciągłym napięciu, które utraciły motywację do działania, apatyczne i ciągle zmęczone powinny zastanowić się nad tym, co spowodowało, że znalazły się w takiej sytuacji. W życiu każdego z nas może pojawić się lęk, przez który nie możemy już dłużej efektywnie pracować ani też czerpać przyjemności z tego, co dawniej sprawiało nam radość. Nie jest możliwe normalne funkcjonowanie, jeśli ciągle czujemy się senni, pomimo dobrych wyników badań. Nie zawsze bowiem ciało jest problemem, ale nasza psychika. Trudności emocjonalne potrafią dać się mocno we znaki i doprowadzić do rozregulowania się codziennego rytmu życia. W takim przypadkach warto udać się do psychologa, który pomoże określić źródło problemu i go rozwiązać. Do psychologa warto udać się nie tylko w przypadku depresji czy zaburzeń lękowych, ale także w przypadku stresu, nadmiernej i niekontrolowanej złości, przytaczającego poczucia winy oraz innych destrukcyjnych emocji/myśli.

Do alarmujących znaków zalicza się myśli samobójcze, poczucie beznadziejności życia, niezdolność do pracy z powodu stanu emocjonalnego, problemy ze snem, zmiana apetytu, wycofanie się z życia oraz trwające dłużej niż kilka tygodni zmiany nastroju. Pomocy psychologicznej potrzebuje osoba, która wybucha płaczem bez powodu, złości się nadmiernie czy też doświadcza apatii niepozwalającej wstać rano z łóżka. To samo dotyczy osób borykających się z chronicznymi bólami głowy, żołądka i serca pomimo wyników badań niewskazujących na żadne nieprawidłowości ze zdrowiem. Wizyta u psychologa wskazana jest wówczas, gdy nie potrafimy już cieszyć się życiem czy zapanować nad stresem. Terapia u psychologa jest niezwykle pomocna w przypadku osób, które nie widzą rozwiązania na swój problem czy też dostają sugestie od rodziny, że potrzebują pomocy.

Problemy w sferze seksualnej

Do psychologa warto udać się także w przypadku problemów związanych ze swoją seksualnością. Czasami pojawiają się bowiem trudności w osiągnięciu satysfakcji seksualnej, które mogą zniknąć po poznaniu przyczyny i podjęciu stosownych działań w tym kierunku. Niektórzy mają niskie poczucie własnej atrakcyjności seksualnej. Problemami mogą być również obawy przed akceptacją potrzeb seksualnych ze strony partnera/partnerki czy też postawy i wartości wyniesione z domu. Poczucie winy i wstydu związane z religijnością czy duchowością także może stanowić problem trudny do rozwiązania w pojedynkę. Problemy natury seksuologicznej mogą mieć zarówno single, jak i pary.