aparat fotograficzny

Inwestujemy w nie sporo pieniędzy, a wszystko po to, by robić dobre zdjęcia. Niestety, nawet najlepszy aparat fotograficzny wyposażony we wspaniałe obiektywy nie spełni swego zadania w chwili, gdy będzie zanieczyszczony. Jak czyścić sprzęt fotograficzny, by móc robić doskonałe zdjęcia i cieszyć się fotografią?

Aparat fotograficzny pod szczególną ochroną

Aparat fotograficzny jest urządzeniem bardzo delikatnym. Składa się on z wielu części, które są wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Drobny pyłek, odrobina kurzu – wszystko to może wpłynąć na pracę takiego urządzenia oraz na jakość wykonywanych przez nas zdjęć. Aparat wymaga zatem systematycznego czyszczenia. Jak to zrobić, by nie uszkodzić jego poszczególnych części?

Jak wyczyścić aparat?

Wyczyszczenie wnętrza aparatu fotograficznego nie musi być trudne, należy jednak podejść do tej czynności ze spokojem. Płynne, delikatne ruchy oraz odpowiedni sprzęt do usuwania zabrudzeń to podstawa. By usunąć z wnętrza aparatu pyłki i inne drobne zabrudzenia, warto zaopatrzyć się w porę w pojemniki ze sprężonym powietrzem, ściereczki z mikrowłókien oraz miękkie pędzelki do akwareli. Dzięki temu można pozbyć się z wnętrza sprzętu nawet tych najdrobniejszych pyłków, nie narażając przy tym delikatnej konstrukcji na uszkodzenia.

A jak wyczyścić obiektywy?

Delikatne soczewki są wyjątkowo podatne na zabrudzenia. Kurz oraz odciski palców to problemy, z którymi w przypadku obiektywów trzeba się borykać dość często. jak je usunąć, by nie porysować w trakcie czyszczenia delikatnych soczewek? Metoda jest dość prosta. Z pomocą przyjdą nam sklepy ze sprzętem fotograficznym, w których urządzenia do czyszczenia obiektywów są dość dobrze reprezentowane. Pomocne mogą się okazać specjalne szczoteczki z dmuchawkami, dzięki którym można się pozbyć drobnych zanieczyszczeń. Cennym wsparciem dla tych, którzy chcą się możliwie jak najlepiej zatroszczyć o swe obiektywy, będą aerozole ze sprężonym powietrzem. Są one dostępne zarówno w sklepach ze sprzętem fotograficznym, jak i w tych sklepach, w których sprzedawane są komputery. Miękkie pędzelki, np. takie, jakie stosowane są do malowania akwarelami, to kolejne narzędzie, które przyda się w walce o czyste obiektywy. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie sięganie po specjalne ściereczki do czyszczenia soczewek. Są one wykonane z delikatnego mikrowłókna, dzięki czemu można uniknąć problemów z zarysowanymi soczewkami. W sklepach dostępne są również specjalne płyny do czyszczenia soczewek. Stają się one cennym wsparciem w chwili, gdy trzeba się pozbyć tak uciążliwego problemu, jakim są odcisku palców pozostawione na soczewce.

Sprzęt fotograficzny narażony jest na kontakt z pyłem, kurzem oraz innymi zabrudzeniami. Wbrew pozorom nie tylko obiektywy wymagają dokładnego czyszczenia. Aparat fotograficzny również powinien być na bieżąco czyszczony, dzięki czemu będzie mógł nam służyć przez wiele lat.