wielkanocne dekoracje

W marcu, gdy świat przyrody wybudza się z zimowego snu, również ludzie nabierają nowej energii. Rozpoczyna się więc czas porządków na powitanie nowej pory roku. Wiosna w domu przejawia się także w postaci dodatków, związanych z nadchodzącymi świętami. Jakie dekoracje wielkanocne najlepiej zastosować?

Tradycyjne ozdoby świąteczne

Niewątpliwie każde święta związane są ściśle z tradycją i nie należy się od niej odcinać. Charakterystyczne dla Wielkanocy motywy to jaja, pisanki, kurczaki, baranki i zajączki, zarówno w kolorach soczystych, jak i najmodniejszych ostatnio pastelach. Wiele osób stawia też na akcesoria w minimalistycznych, białych i beżowych odcieniach.
Dekoracje można ułożyć na półkach, komodach, zawiesić na ścianach lub drzwiach, a także ozdobić nimi świąteczny stół i koszyczek. Świetnie sprawdzą się również razem, np. w formie oryginalnego wianka, stroika czy umieszczone w szklanym naczyniu. Choć wszystkie ozdoby i gadżety świąteczne bez problemu można zakupić w sklepie, to doskonałą opcją jest też samodzielne ich wykonanie przy użyciu np. jaj, gałązek, liści, piór, wstążek, kolorowych tkanin, bibuły, farb, barwników, gąbki florystycznej czy styropianu. Wiele pomysłów i inspiracji na proste i jednocześnie efektowne dekoracje wielkanocne znaleźć można w internecie.

Wiosenna roślinność

Ważnym elementem świątecznym i jednocześnie znakiem, że wiosna w domu zdecydowanie się już rozgościła, są wszelkiego rodzaju rośliny, typowe dla tego okresu. Niemal obowiązkową sprawą na Wielkanoc jest rzeżucha i owies, o których należy pomyśleć nieco wcześniej, by zdążyły odpowiednio wyrosnąć od momentu ich zasiania. W wazonach umieścić można świeże kwiaty (żonkile, tulipany, narcyzy), a także gałęzie forsycji lub bazi, bardzo kojarzących się przecież ze świętami wielkanocnymi.

Stół wielkanocny

Świąteczny stół przykryty jest oczywiście obrusem. Niektórzy preferują tu tkaniny w bezpiecznym, uniwersalnym kolorze białym, jednak świetnie sprawdzą się również delikatne odcienie pastelowe. Na stole, poza zastawą i jedzeniem, powinny znaleźć się także wielkanocne dekoracje, serwetki i święconka. Miłym akcentem będzie także rzeżucha, gałązki bazi i bukszpanu oraz kwiaty, które wprowadzą powiewu świeżości. Przyjemnej, ciepłej i rodzinnej aury dodać mogą również świece, jednak nie należy stosować tu wersji zapachowych. Jeśli chodzi o kolorystykę, najlepiej skupić się na 2-3 barwach. Dominować powinny przede wszystkim typowo wiosenne odcienie zieleni i żółci, ale nie należy bać się też czerwieni, błękitu czy pomarańczy. Ważną zasadą, o której nie można zapomnieć, jest to, że wielkanocne dekoracje mają stanowić na świątecznym stole jedynie gustowny dodatek, nie zaś najważniejszy jego element, który zamiast ozdabiać, przytłoczy całość.