własny blog na cms wordpress

Być może zastanawiasz się na jakim systemie zarządzania treścią postawiony jest ten blog. Oczywiście jest to WordPress. Dzięki temu systemowi możliwe jest łatwe dodawanie nowych wpisów, a dzięki wtyczkom istnieje znaczne ułatwienie wizualnej edycji witryny internetowej. Można edytować jej zawartość nawet bez posiadania znajomości z zakresu kodów HTML/CSS. Z panelu administracyjnego możliwe jest dodawanie nowych zdjęć,  naniesienie poprawek w wyglądzie strony, dodawanie nowych funkcji i wiele innych. Chociaż dostępnych jest bardzo wiele najróżniejszych systemów CMS, to jednym z najpopularniejszych jest właśnie WordPress. Dlaczego cieszy się on aż tak dużym uznaniem wśród milionów użytkowników? Co składa się na tą popularność? Czas najwyższy poznać korzyści płynące z korzystania z systemu WordPress.

Dobry system zarządzania treścią, czyli WordPress

Wiele osób ceni sobie WordPressa, gdyż jest on łatwym i przejrzystym w obsłudze CMSem. Po ulepszeniu zyskał nawet na wyglądzie. Praktycznie nawet osoby początkujące są w stanie poradzić sobie z odnalezieniem się w interfejsie systemu. Co więcej, użytkownicy mają dostęp do wielu wersji językowej, w tym oczywiście również polskiej. Poruszanie się po systemie staje się więc znacznie przyjemniejsze. WordPress można zainstalować i użytkować, korzystając z serwera twórców systemu na platformie wordpress.com. Lepiej jednak wykupić własny hosting i domenę. Na korzyść tego CMS-a przemawia także stabilność. Nie obserwuje się tutaj raczej błędów w kodzie systemu nawet w przypadku bardziej rozbudowanej wersji. Jest to więc system niezawodny, dzięki czemu właściciele witryny nie muszą się obawiać problemów ze  stabilnością, poszerzając ją o dodatkowe funkcjonalności – potwierdza Rafał Pałgan właściciel firmy 2R Studio.

Dlaczego WordPress?

Przechodząc do kwestii wyglądu strony, WordPress oferuje wiele bezpłatnych skórek, dzięki czemu można w trybie ekspresowym wystartować ze swoim blogiem czy witryną. Poza tym w Internecie nie brakuje darmowych szablonów graficznych, pozwalających na szybką zmianę wyglądu strony zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Jeśli zaś zależy komuś na bardzo wysokiej jakości, to do wyboru ma wiele ciekawych opcji płatnych. Szablony w wersji premium zostały stworzone z myślą o osobach chcących, aby ich witryna wyglądała w pełni profesjonalnie. Cały czas powstaje coraz więcej starannie wykonanych szablonów, które idealnie współgrają z językami HTML/CSS. Pozostając przy dodatkach, warto wspomnieć również o wtyczkach do WordPressa. Większość z nich jest darmowa, ale nie brakuje także wtyczek premium. Dzięki nim możliwe jest zmienianie wyglądu i zachowania strony oraz na pozycjonowanie i wiele innych elementów znajdujących się na witrynie. Stosowanie pluginów pozwala na przyśpieszenie działania i wczytywania strony, analizowanie ruchu na niej, szybką migrację strony na inny serwer czy domenę. To właśnie dzięki nim można rozbudować funkcje WordPressa w dowolny sposób.

Kolejną kwestią są regularne aktualizacje tego systemu CMS. Jako, że WordPress cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród użytkowników, to cały czas trwają prace związane z dodawaniem nowych funkcji i usprawnień. Dzięki temu można liczyć na jeszcze więcej korzyścią, co oczywiście jeszcze bardziej zwiększa zainteresowanie systemem. Aktualizacji podlega zarówno sam szablon, jak i wtyczki. Celem aktualizacji jest usprawnienie działania systemu, zredukowanie wcześniej niewykrytych błędów i dodanie nowych możliwości, pozwalających na zmienienie wyglądu witryny. Z całą pewnością twórcy systemu dbają o rozwój swojego produktu i o potrzeby jego użytkowników.