rozwód - jak wpływa na psychikę dziecka

Rozwód to sytuacja która ma wpływ na każdą osobę w rodzinie. O ile rodzice mogą być zadowoleni z drugiej życiowej szansy i nowych możliwości jakie im daje, tak dzieci odbierają to doświadczenie zazwyczaj boleśnie. Niestety szczęśliwi rodzice nie oznaczają automatycznie szczęśliwego dziecka, a najczęściej właśnie takie błędne założenie jest zakładane.

Rozwód oczami dziecka

W takiej sytuacji warto dbać o to, by rozmawiać o problemach i emocjach – nawet jeśli są to bolesne rozmowy. Dzieci często nie rozumieją powodów rozstania, szczególnie wtedy, gdy w domu nie było kłótni, awantur, jawnej niezgody. Rozwód jest wtedy ogromnym zaskoczeniem i prawdziwym dramatem. Maluchowi nagle brakuje stabilizacji, nie czuje się już bezpiecznie, nie wie co dalej. Przecież mama i tata to cały świat dla dziecka. Jeśli nie potrafimy porozmawiać z pociechą o problemie warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog dziecięcy z pewnością będzie znał sposób, by dotrzeć do naszego potomka i odpowiednio mu pomóc.

Równie ciężko rozstanie rodziców przechodzą nastolatki. Nie dość, że przechodzą wtedy okres buntu, pierwsze miłości, dojrzewanie, to brakuje nagle stabilizacji w domu. Taka sytuacja może odbić się negatywnym echem w przyszłości, ale niekoniecznie.

Z perspektywy czasu dorosłe dzieci głównie mówią o samotności w tym trudnym okresie. Na głowie rodzica jest zatem zapobiegać temu uczuciu. Dziecko musi się czuć kochane, czuć bliskość najlepiej obojga rodziców.

Nie należy też w żaden sposób obwiniać dzieci o swoje problemy, ani pozwolić by dzieci same się zadręczały. Zatem po pierwsze: rozmowa. Wszelkie niejasności musimy wyjaśnić, rozwiać wątpliwości, by dziecko mogło być spokojne.

Czy związki dzieci z rozbitych rodzin muszą być również skazane na niepowodzenie? Oczywiście że nie. Nie ma tutaj żadnej reguły. Wzorce mogą być powielane, ale również dzieci mogą uczyć się na błędach dorosłych i unikać zachowań, które doprowadziłyby do rozstania.

Nie ma przepisu na idealne wyjście z tej trudnej sytuacji, ale należy pamiętać, że przede wszystkim musimy uchronić dziecko przez negatywnymi emocjami, a jeśli nie jest to możliwe to jak najbardziej te emocje ograniczyć. Skutki rozwodu u dzieci mogą być krótko i długoterminowe. Trzeba więc cały czas pracować nad kontaktem z dzieckiem, by wiedziało, że wciąż jest bezpieczne, świat się nie kończy i może być szczęśliwe.