Nawyk to wyuczona przez nas, rutynowa, codzienna czynność. Jest nią mycie zębów, palenie papierosów, słuchanie muzyki w określonych okolicznościach, przeglądanie portali społecznościowych, poranne ćwiczenie czy picie kawy.
Znawcy behawioryzmu są przekonani, że nowy nawyk powstaje na skutek codziennego powtarzania danej czynności przez okres od 20 do 70 dni.

,,Najpierw tworzymy nasze nawyki, potem one tworzą nas.” Charles C. Nobles

Niewątpliwie nasze życie to wypadkowa naszych nawyków. To jak postępujemy, jakie czynności powtarzamy każdego dnia zaowocuje w przyszłości. Powinniśmy więc mieć pełną kontrolę nad naszymi przyzwyczajeniami!

,,Nawyk jest najlepszym sługą, albo najgorszym panem.” Nathaniel Emmons

Każde działanie niesie za sobą konsekwencje i musimy być tego świadomi. To co wykonujesz każdego dnia może wydawać się nieznaczące na daną chwilę, natomiast w przyszłości może mieć wielką wartość.

KONTROLUJ NAWYKI!

Weź kartkę i wynotuj wszystkie rutynowe czynności, które wykonujesz każdego dnia.
Następnie do każdej z nich wypisz korzyści i(lub) straty na obecną chwilę oraz korzyści i straty w przyszłości wynikające z kontynuowania danej czynności.

Zastanów się czy dane nawyki są sojusznikiem czy wrogiem Twojego wymarzonego życia. Podejmij decyzję o zmianie lub wprowadzeniu nowych nawyków, które przybliżą Cię do osiągnięcia własnych i świadomych celów.

,,Aby zerwać z nawykiem, wyrób sobie nowy, który go wymaże.” Mark Twain

Najskuteczniejszym sposobem na porzucenie szkodliwego nawyku jest zastąpienie go innym. Musimy najpierw wyrobić sobie przekonanie o korzyściach jakie niesie za sobą ta zmiana.

Przykłady:

Oglądanie seriali → czytanie książek. Korzyści: poszerzenie wiedzy, rozwijanie wyobraźni.

Spędzanie czasu przed komputerem dla rozrywki → spacer po parku. Korzyści: dotlenienie organizmu, poprawa kontaktów ze znajomymi.

Picie kawy po przebudzeniu → poranna gimnastyka. Korzyści: sprawność fizyczna, poprawa zdrowia.
Możliwości jest wiele i biorąc pod uwagę fakt że każdy ma własne, różnorodne nawyki niemożliwe jest wymienienie wszystkich.
Każdy powinien zająć się tym na własną rękę i zamienić wrogie nawyki na wspierających nasze osiągnięcia sojuszników.

Na koniec dodam, że w życiu ważna jest równowaga. Dlatego też, dla jej zachowania potrzebny jest nam relaks i rozrywka. Należy tylko pamiętać, że musi być to świadome, najlepiej w ramach nagrody (np. za dobrze wykonane, zaplanowane czynności), oraz aby zbyt częste przyjemności nie stały się rutyną.